Co robić w Tatrach, kiedy pada deszcz?

Tatry są kapryśne – wie to każdy pasjonat gór. Zmiany pogody potrafią być nagłe, a kiedy zacznie już padać, nie przestaje czasami przez wiele długich dni. Deszczowa pogoda, spore zachmurzenie, silny wiatr, a w najgorszym razie burze niechybnie spowodują, że większość górskich wędrówek trzeba będzie odłożyć na kolejny raz. Wobec tego, co robić w Tatrach, kiedy pada? W jaki sposób ciekawie wykorzystać czas na południu Polski i wrócić zadowolonym, mimo konieczności rezygnacji z wysokogórskiej wspinaczki?

Basen na działkę

Spacery w dolinach!
W Tatrach znajduje się bardzo wiele mało wymagających szlaków, które będą bezpieczne nawet w pochmurne czy nawet deszczowe dni. Piękno górskiej przyrody czy unikalnych formacji skalnych obserwować można szczególnie w Dolinie Kościeliskiej oraz Dolinie Chochołowskiej. Te dwie, głębokie doliny w Tatrach Zachodnich mogą być ciekawą propozycją na słabą pogodę. Nie zastąpią oczywiście satysfakcji ze zdobycia dwutysięcznych szczytów, ale z pewnością będą pewną namiastką piękna, po które się właśnie na południe Polski przyjeżdża. Zarówno w Dolinie Kościeliskiej, jak i Chochołowskiej znajdują się schroniska turystyczne, w których można przycupnąć w przypadku złej pogody i posilić się ciepłą herbatą. Najbardziej niezawodnym tatrzańskim szlakiem, bezpiecznym w każdych warunkach pogodowych jest natomiast asfaltowa trasa na Morskie Oko. To słynne górskie jezioro w Tatrach Wysokich wygląda magicznie w każdych warunkach.

Termy pod Tatrami – warto spróbować!
Region Podhala obfituje w bardzo ciekawe atrakcje turystyczne dla całych rodzin – termy. Są to podgrzewane baseny, w których można się zrelaksować i oddać dobrej zabawie na cały dzień. Tego rodzaju termy i Aquaparki są w tym regionie szczególnie rozpowszechnione: znajdziemy je w samym Zakopanem, a także w pobliskich miejscowościach jak Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska czy Szaflary. Baseny w tych miejscach są pełne rozmaitych dodatkowych atrakcji takich jak zjeżdżalnie czy odprężające bicze wodne. Przede wszystkim jednak, część tego typu ośrodków jest zadaszona, a więc idealna na każde warunki pogodowe. Niezależnie od tego czy świeci słońce, czy pada deszcz – zabawa w tego typu ośrodkach będzie tak samo satysfakcjonująca.

Urokliwy styl zakopiański – warto zgłębić!
Na deszczowe dni pod Tatrami warto zapoznać się ze skarbami zakopiańskiej architektury. Miasto od dawna jest popularnym celem turystycznym – jego historia widoczna jest w wielu charakterystycznych, drewnianych chatach będących inspiracją dla wielu podobnych budynków w całej Polsce. Dzieje i tradycje regionu turysta zgłębi dzięki działalności Muzeum Tatrzańskiego. Jego główny gmach się w budynku wzniesionym w stylu zakopiańskich w latach 1913/1922 pod adresem ul. Krupówki 10. Znajdują się tam trzy wystawy: historyczna, etnograficzna oraz przyrodnicza. W pięknej Wilii Koliba znajduje się natomiast oddział Muzeum noszący nazwę Muzeum Stylu Zakopiańskiego. To tam istnieje możliwość zgłębienia historii charakterystycznego, lokalnego budownictwa i poznać mechanizmy jego funkcjonowania. Sama budowla została wybudowana w 1893 roku według projektu Stanisława Witkiewicza, wielkiego twórcy stylu zakopiańskiego, o którym pamięć w stolicy polskich Tatr jest cały czas żywa.

Zakopane mekką dla dusz artystycznych!
Zakopane to miasto, które już w dwudziestoleciu międzywojennym zasłynęło jako mekka polskich artystów. Góry inspirowały poetów, dawały im natchnienie do dalszej pracy. Dzięki rajskim krajobrazom i sielskiej atmosferze, powstawały wybitne dzieła, a wrażliwe artystyczne dusze doznawały najwyższego spełnienia. Przykładem – Jan Kasprowicz. Po utracie ukochanej przyjechał on koić nerwy do Zakopanego. Zapałał miłością do Tatr i stworzył cykl utworów poświęconych tutejszej przyrodzie. Dzisiaj pamiątki po jednym z najważniejszych polskich poetów okresu dwudziestolecia międzywojennego można podziwiać w Muzeum Jana Kasprowicza. W wybudowanej w 1895 roku willi Atma znajduje się natomiast inne muzeum biograficzne poświęcone wybitnemu polskiemu artyście – Karolowi Szymanowskiemu. W latach 1930/1935 mieszkał on w Zakopanem, a uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Na tym jednak oferta kulturalna Zakopanego w tej dziedzinie się nie kończy. W willi „Opolanka” znajduje się muzeum znanego pisarza, Kornela Makuszyńskiego. W stolicy polskich Tatr podziwiać można również galerię prac miejscowego artysty, Władysława Hasiora. W Willi Oksza podziwiać można natomiast Galerię Sztuki XX wieku. Kiedy jest się więc pasjonatem sztuki, nawet deszcz nie przeszkodzi w spędzeniu w Zakopanem wartościowego czasu.

One Comment on “Co robić w Tatrach, kiedy pada deszcz?”

Dodaj komentarz